معرفی و بررسی شرکت بتسدا در دنیای بازی‌های ویدئویی

Bethesda Softworks LLC یک ناشر بازی‌های ویدئویی آمریکایی است که در حال حاضر در Rockville مریلند مستقر می‌باشد. در سال ۱۹۸۶ کریستوفر ویور این شرکت را به عنوان بخشی از Media Technology Limited تاسیس نمود.

ویور بتسدا را ایجاد کرد تا ببیند آیا بازای رایانه‌های شخصی مکان مناسبی برای توسعه بازی‌های ویدئویی می‌باشد یا خیر. ویور در ابتدا قصد داشت نام این شرکت را با نام Softworks تاسیس کند اما متوجه شد که این نام مورد تایید قرار نخواهد گرفت. به همین دلیل نام آن را به بتسدا تغییر داد.

تجارب این شرکت در ساخت بازی‌هیا ویدئویی و نبوغ تیم طراحی آن موجب شده است تا بازی‌های منحصر به فرد و پرطرفداری به دست هواداران بازار جهانی گیمینگ برسد. بسیاری از این بازی‌ها جوایز مختلفی در جشنواری‌های بازی‌های ویدئویی کسب کرده و جایگاه ویژه‌ای را در قلب گیمرها به خود اختصاص داده است. بتسدا سازنده‌ی بازی‌هایی با ترکیب RPG و Open world بوده و از این رو همواره طیف گسترده‌ای از کاربران را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. بتسدا برای شروع کار خود طراحی بازی Gridiron! را آغاز کرد. آن‌ها همچنین بازی‌های Terminator و پلتفرم‌هایی شبیه به فضاهای ورزشی را نیز در دستور کار خود قرار داده بودند. اما تمامی‌این بازی‌ها در سطح خیلی کوچک و محدودی ارائه می‌شدند.

تجارب این شرکت در ساخت بازی‌های ویدئویی و نبوغ تیم طراحی آن موجب شده است تا  بازی‌های منحصر به فرد و پرطرفداری به دست هواداران بازار جهانی گیمینگ برسد. بسیاری از این بازی‌ها جوایز مختلفی در جشنواره‌های بازی‌های ویدئویی کسب کرده و جایگاه ویژه‌ای را در قلب گیمرها به خود اختصاص داده است. بتسدا سازنده‌ی بازی‌هایی با ترکیب RPG و Open world بوده و از این رو همواره طیف گسترده‌ای از کاربران را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

۱۹۹۴-۱۹۹۹: گسترش شرکت

بتسدا برای گسترش هر چه بیشتر شرکت خود، در سال ۱۹۹۵، توسعه دهندگان Flashpoint و Noctropdis را که برنت اریکسون در سال ۱۹۹۲ تاسیس کرده بود، خریداری کرد. این بخش با نام Mediatech West از استودیو المپیا واشنگتن به فعالیت خود ادامه می‌داد. مدیربخش فنی آن، اریکسون بود. بازی‌های تولید شده توسط Media Tech West شامل Burnout Championship Drag Racing و X car می‌باشد.

بتسدا در سال ۱۹۹۷، Bethesda acquired XL Translab، یک شرکت گرافیکی در واشنگتن دی سی را که متشکل از دانشکده‌ی معماری و برنامه ریزی دانشگاه کاتولیک بود، خریداری کرد. این شرکت به مقر Rockville Bethesda softworks منتقل شد. XL Translab تا قبل از آن با شرکت‌هایی مانند PBS و Fortune 500 همکاری داشت.

تا سال ۱۹۹۷، این شرکت با ۷۵ کارمند و با درآمد ۲۵ میلیون دلار به سومین سازنده‌ی بازی‌های بزرگ در بخش بازی‌های رایانه‌های شخصی در جهان تبدیل شده بود.

در سال ۱۹۹۹، پیت هینز برای ریاست بخش بازاریابی به شرکت بتسدا پیوست و با استخدام ۱۵ نفر در راکویل، اداره‌ی آن بخش را بر عهده گرفت.

۱۹۹۹-۲۰۰۴: ZeniMax  و کریستوفر ویور

در سال ۱۹۹۹، ویور و رابرت آلتمن، یک شرکت مادر جدید برای Bethesda softworks که به ZeniMax Media معروف است. دیور در مصاحبه با Edge، این شرکت را به عنوان یک ساختار سطح بالای اداری به جای شرکت مادر توصیف کرد. هدف از ساخت این شرکت کنترل دارایی‌های بتسد بود و ویور توضیح داد که ZeniMax و  Bethesda از هم جدا نبوده و برای یک هدف مشترک فعالیت می‌کنند. وی همچنین بیان کرد: “بتسدا بخش حسابداری ندارد، بخش امور مالی و حقوقی نیز ندارد. بخش حقوقی و مالی شرکت، ZeniMax است و همه‌ی ما به عنوان یک واحد در کنار هم فعالیت می‌کنیم.”

در سال ۲۰۰۱، Bethesda Game Studios تاسیس شد و Bethesda softworks به یک برند انتشاراتی با عنوان ZeniMax Media تغییر پیدا کرد.

در سال ۲۰۰۲، ویور کار خود را در ZeniMax متوقف کرد. وی بعدها علیه ZeniMax شکایت کرد و ادعا نمود که شرکای جدیدش پس از دسترسی به نام تجاری وی اقدام به اخراج آن نمودند. طبق اظهارات وی، ZeniMax مبلغ ۱٫۲ میلیون دلار به عنوان حق استرداد به او بدهکار است. ZeniMax نیز در تقابل با ویور، از طریق ایمیل سایر کارمندان اقدام به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای رد این اتهام نمود.

این مجادله و اخراج در مرحله‌ی فرجام خواهی رها شد و طرفین خارج از دادگاه با هم به توافق رسیدند. ویور همچنان سهامدار عمده‌ی این شرکت محسوب می‌شد. او در سال ۲۰۰۷ بیان کرد که هنوز ۳۳% از سهام ZeniMax را در اختیار دارد. در سال ۲۰۰۷ Providence Equity  ۲۵% از سهام این شرکت را خریداری کرد. در سال ۲۰۱۰ نیز یک سهام مازاد به او تعلق گرفت.

۲۰۰۴-۲۰۱۵: افول، افزایش سرمایه، گسترش انتشار

در سال ۲۰۰۷، امتیاز Fallout  توسط Bethesda Softworks  از Interplay Entertainment خریداری شد و توسعه Fallout 3  به استودیوی بازی سازی Bethesda  سپرده شد. در ۲۸ اکتبر ۲۰۰۸، Fallout  در قالب پنج بسته محتوای قابل بارگیری منتشر شد. این پنج محتوا شامل Anchorage، The pitt، Broken Steel ، Point Lookout و Mothership Zeta بود.

در سال ۲۰۱۰، New Vegas به عنوان جدیدترین پروژه‌دئی Fallout  منتشر شد. Fallout 4 نیز در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۵ منتشر شد. در سپتامبر ۲۰۰۹، بتسدا پس از شیوع بحث عدم رضایت از توسعه پروژه بازی چند نفره انبوه Fallout  توسط Interplay، شکایتی علیه Interplay Entertainment  را آغاز کرد. بتسدا بودجه پروژه را لغو کرد  و Interplay مجبور به توقف کار روی آن پروژه شد. بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰، بتسدا ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه جدید از فعالیت‌های Providence Equity Partners برای تامین بودجه بخش‌های دیگر بدست آورد.

نحوه‌ی ورود به بازار جهانی

در فوریه ۲۰۰۸، این شرکت یک بازوی انتشاراتی اروپایی به نام ZeniMax Europe را برای توزیع مناسب دستاوردهای خود در سراسر مناطق انگلستان افتتاح کرد. این بخش جدید با نام تجاری و رسمی‌EMEA کار خود را در همان سال آغاز نمود. به دنبال آن، دفترهای نشر دیگری در توکیو، فرانکفورت، پاریس، آیندهوون، هنگ کنگ، سیدنی و مسکو به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ راه اندازی شدند.

در ۲۴ ژوئن ۲۰۰۹، ZeniMax، شرکت Media id Software را خریداری کرد. برخی از عناوین این شرکت از جمله Rage، توسط Bethesda Software منتشر می‌شوند.

در طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، این شرکت بخش انتشارات خود را با نشر بازی‌هایی از توسعه دهندگان شخص ثالث و مستقل مانند Rogue، Rogue Reports، Artificial Mind،Warrior و … گسترش داد.

در سال ۲۰۱۱، بتسدا علیه موجانگ، سازنده Minecraft، به دلیل استفاده از اسکرول‌های آن به عنوان نام یک  بازی جدید که بسیار نزدیک به The Elder Scrolls بود و به دلیل عدم رعایت کپی رایت، شکایتی را تنظیم کرد. در اوایل سال ۲۰۱۰، Bethesda Softworks بازی‌هایی مانند Dishonored، Wolfenstein: The New order و The Evil within  را منتشر کرد.

۲۰۱۵ تا کنون: ورود به عرصه بازی‌های موبایل، راه‌اندازی مجدد Doom و بحث و جدال Fallout 76

در اواسط دهه ۲۰۱۰، بتسدا، آزمایشات جدیدی بر روی بازی‌های مناسب موبایل را آغاز نمود. اولین بازی رایگان موبایل به نام Fallout Shelter در تابستان ۲۰۱۵ توسط این شرکت منتشر شد.

یکسال بعد، این شرکت اقدام به راه‌اندازی مجدد Software`s Doom id که چندین سال در مرحله توقف تولید به سر می‌برد، نمود. این پروژه قرار بود به عنوان دنباله‌ای از فیلم Doom 3 باشد.

در اواخر سال ۲۰۱۸، بتسدا اولین بازی آنلاین چند نفره‌ی خود را با نام Fallout 76 منتشر کرد. این بازی پس از انتشار نسخه اولیه خود، به دلیل پایین بودن کیفیت آن، مورد نقدهای مختلفی قرار گرفت و جنجال‌های بسیاری بر سر تشابه آن به محصولات دیگر و نقض داده‌ها بر پا شد. از دیگر پروژه‎‌های منتشر شده توسط این تیم می‌توان به The Evil within و Prey اشاره کرد.

در نوامبر ۲۰۱۹، Human Head Studios تعطیل شد درحالی که Bethesda یک استودیوی جدید با نام Roundhouse Studios تاسیس کرد و شرایطی را برای کارمندان Human Head فراهم کرد تا بتوانند در آن به کار خود ادامه دهند.

در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰، مایکروسافت اعلام کرد که این شرکت را با مبلغ ۷٫۵ میلیارد دلار خریداری خواهد کرد. نتیجه قطعی این قرارداد درنیمه دوم سال ۲۰۲۱، اعلام خواهد شد.

لیست کامل بازی‌های ارائه شده توسط شرکت بتسدا

Wayne Gretzky Hockey (1988–۱۹۹۲)

Terminator series (1990–۱۹۹۲)

The Elder Scrolls series (1994–present)

The Terminator: Future Shock (1995)

Skynet (video game) (1996)

Symbiocom (1998)

Zero Critical (1998)

IHRA Drag Racing series (2000–۲۰۰۴)

Pirates of the Caribbean series (2003–۲۰۰۶)

Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (2005)

Star Trek series (2006)

Fallout series (2008–present)

Wet (2009)

Rogue Warrior (2009)

Rage (2010–۲۰۱۹)

Brink (2011)

Hunted: The Demon’s Forge (2011)

Dishonored series (2012–۲۰۱۷)

Doom series (2012–present)

Wolfenstein series (2014–present)

The Evil Within series (2014–۲۰۱۷)

Prey (2017)

Deathloop (2021)

Ghostwire: Tokyo (2021)

برخی جنجال‌های تجاری بتسدا

بتسدا در طول دوره‌ی فعالیت خود بارها مورد اتهام شرکت‌های دیگر قرار گرفته است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۱، شرکت روسی مادیا، از این شرکت به علت عدم رعایت بندهای قرارداد در خصوص ارائه بسته بندی محصولات شکایت کرد. با رایزنی‌های مدیران هر دو شرکت، این قائله ختم به خیر شد. از سری دعاوی حقوقی این شرکت نیز می‌توان به شکایت Bethesda Softworks از Interplay Entertainment در سپتامبر ۲۰۰۹، به دلیل نقض مارک تجاری Fallout اشاره کرد. این درگیری حقوقی سرانجام در ژانویه ۲۰۱۲، با شرط دریافت ۲ میلیون دلار توسط اینترپلی و اخذ حق توسعه‌ی یک بازی آنلاین چند نفره گسترده از Fallout توسط Bethesda Softworks، خاتمه یافت. Bethesda Softworks در ۳ دسامبر علاوه بر موردی قبلی که به آن اشاره کردیم، تمامی‌حقوق Fallout ، Fallout 2 و Fallout Tactics را نیز به دست آورد.

در کل، شرکت بتسدا با مسیر پرفراز و نشیب خود و همچنین سابقه‌ی عالی به دست آمده‌اش در طی این سال‌ها، به عنوان یک غول بزرگ بازی‌های ویدئویی شناخته می‌شود. مسیر گسترش فعالیت این برند در تمامی‌دنیا، روز به روز هموارتر می‌شود و طبیعتا منتقدان زیادی عملکرد آن را تحت نظر می‌گیرند.

 

قبلی «
بعدی »

احسان هستم، عاشق دنیای گیم و سری بازی‌های وارکرافت و جنگ‌های صلیبی، همیشه دوست داشتم در دنیایی که عاشق آن هستم زندگی کنیم و اکنون به آرزوی خود رسیده‌ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *